December 8, 2022

Czy warto sprzedawać nieruchomość przez pośrednika?

  • By inetlogic.pl
  • 24 czerwca 2018
  • Comments Off
Czy warto sprzedawać nieruchomość przez pośrednika

Sprzedaż nieruchomości to często wyzwanie. Nie każdy ma czas i ochotę wystawiać ogłoszenia w sieci oraz spotykać się z potencjalnymi kupcami w celu obejrzenia sprzedawanej nieruchomości. W takim przypadku warto zatrudnić biuro pośredniczące w sprzedaży, które pomoże w szybkim i bezproblemowym przeprowadzeniu takie transakcji. Jakie są zalety z korzystania z pośrednictwa oraz czy jest to droga inwestycja?

Agent nieruchomości-dlaczego warto?

Powszechnie wydaje się, że agent nieruchomości stara się sprzedać ją jak najdrożej, biorąc dla siebie stosownie wysoką prowizję, tak naprawdę za wystawienie ogłoszenia i znalezienie kupca. Co ciekawe, jest to tylko kropla w morzu tego, czym tak naprawdę zajmuje się taki agent. Niekiedy nieruchomość wymaga remontu i drobnych napraw, ponadto dołożenia elementów dekoracyjnych, które dodadzą jej uroku i podniosą jej wartość. Co ważne, istotna jest też wycena, dobrej jakości zdjęcia oraz techniki sprzedaży i marketingu, które pozwolą sprzedać dom czy mieszkanie za kwotę, która odpowiada naszym oczekiwaniom. Dobry agent nieruchomości, profesjonalista w swej dziedzinie, nie tylko przygotuje nieruchomość do sprzedaży, ale zareklamuje ją i poinformuje siatkę swoich kontaktów o ofercie, którą może być zainteresowana strona przeciwna. Bardzo często do agentów nieruchomości zgłaszają się osoby, które szukają domu lub mieszkania i chcą, aby agent znalazł dla nich nieruchomość o określonych parametrach. Współpraca z agentem pozwoli na szybkie dopasowanie oferty bądź namówienie do zakupu właśnie naszej nieruchomości. Taki zabieg znacznie skróci czas sprzedaży, a gotówka szybko pojawi się na naszym koncie.

Wady

Jedną z wad jest koszt prowizji, która może wynosić około 2,5-3% kwoty sprzedaży nieruchomości. Przy wysokich kwotach, które charakteryzują rynek nieruchomości, to niekiedy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Ważne jest jednak to, że sprzedając dom na własną rękę, znalezienie kupca będzie bardzo trudne, zatem czasem warto stracić tę kwotę w taki sposób, natomiast szybciej sprzedać to, co i tak po czasie może stracić na wartości.

Previous «
Next »