December 8, 2022

Dom na przedmieściach czy mieszkanie w centrum miasta?

  • By inetlogic.pl
  • 3 listopada 2018
  • Comments Off
Dom na przedmieściach czy mieszkanie w centrum miasta

Wbrew pozorom jeżeli chodzi o koszty, to obydwa wybory mogą mieć porównywalny zakres cenowy. Oczywiście zależy to od metrażu i standardu wyposażenia, niemniej jednak  koszt domu z działką może być porównywalny do kosztu niewielkiego mieszkania w centrum Warszawy czy Krakowa. Właśnie dlatego podczas podejmowania decyzji warto rozważyć to, w jakim środowisku będziemy czuć się lepiej. Czy przedmieście lub małe miasteczko będzie lepszym środowiskiem, w którym łatwo znajdziemy pracę w zawodzie iw którym wychowamy dzieci, a może pod względem edukacji i zatrudnienia, a także możliwości dotyczących dodatkowych aktywności centrum miasta będzie bardziej odpowiednie? Na to pytanie niestety każdy może odpowiedzieć sobie sam, warto wiedzieć jednak jakie zalety i wady wiążą sie z każdą z opcji.

Domek na przedmieściach

Wielkomiejski zgiełk nie każdego musi cieszyć ani  być środowiskiem, w którym odnajdzie się każda osoba. Wielu ludzi ceni sobie ciszę i spokój, dlatego dom z ogrodem to znacznie bardziej atrakcyjniejsza nieruchomość, w której można odnaleźć balans pomiędzy życiem zawodowym a rodzinnym. Taka inwestycja wiąże się jednak nie tylko z kosztami samego surowca do budowy i wykończenia, ale przede wszystkim kosztem działki budowlanej, na której ów nieruchomość powstanie. Im mniej atrakcyjna lokalizacja działki, tym koszty będą niższe. Warto jednak zaznaczyć, że kupując działkę z dala od sklepów, punktów leczniczych czy aptek, szkół czy przedszkoli, zobowiązujemy się tym samym do długiego i równie kosztownego podróżowania z domu do miejsca pracy czy w celu załatwienia koniecznych spraw. Jeżeli chodzi o zalety mieszkania w domu, to z całą pewnością jest to metraż, który w przypadku domu jest znacznie większy niż powierzchnia mieszkania. Ponadto w domu można wygospodarować dodatkową przestrzeń użytkową na garaż i warsztat, spiżarnię czy piwniczkę na wina, co będzie trudne lub wręcz niemożliwe w przypadku zakupu mieszkania.

Mieszkanie w centrum

Nieruchomość jest tym bardziej atrakcyjna, im bliżej centrum miasta się znajduje. W przypadku Krakowa, okolice rynku głównego, plant czy Kazimierza to jedne z najbardziej atrakcyjnych przestrzeni, wśród których mieszkanie jest marzeniem wielu osób. Niestety, za lokalizację trzeba czasem bardzo słono zapłacić, często kosztem metrażu nieruchomości. Warto zatem wybierać wysokie mieszkania w kamienicach czy lofty, w których można powiększyć przestrzeń poprzez zastosowanie antresoli.

Previous «
Next »