February 27, 2020

Dysfunkcje seksualne

  • By inetlogic.pl
  • 3 maja 2018
  • Comments Off
Dysfunkcje seksualne

Seksualność człowieka ma ogromny wpływ na całe życie. Szczególnie wiele na ten temat mogą powiedzieć osoby, które borykają się z zaburzeniami tożsamości płciowej względem morfologicznej. W takim przypadku osoba, której pierwotna płeć nie odpowiada faktycznemu samopoczuciu może pragnąć zmienić jej fizyczną stronę, co wiąże się z długim procesem dostarczania hormonów, operacją i ponownym przystosowaniem do społeczeństwa. Takie zaburzenia mają różne pochodzenie. Może się to wiązać z przyczynami neurologicznymi, genetycznymi czy też środowiskowymi. Jakie inne dysfunkcje seksualne można wyróżnić i jak je leczyć?

Parafilie

Ta nietypowa nazwa to pojęcie określające zaburzenia preferencji na tle seksualnym. Wiele osób traktuje je jako fantazje seksualne, niemniej jednak niektóre z nich są poważnymi zaburzeniami na tle psychicznym, który powinno się leczyć. Czym się charakteryzuje ten rodzaj dysfunkcji? Mianowicie osoba na nią cierpiąca nie jest w stanie osiągnąć spełnienia seksualnego wtedy, gdy nie występują pewnego rodzaju sytuacje czy bez użycia konkretnych gadżetów seksualnych. Jednym z zaburzeń jest tematyka BDSM czyli stosunek seksualny oparty na dominacji jednego partnera nad drugim. Tym, co szczególnie charakteryzuje ten rodzaj dysfunkcji jest system nagród i kar, który wiele par może przenosić też do życia codziennego. Wykorzystanie gadżetów do krępowania, bicia, czy kneblowania sprawia, że jedna osoba pełni funkcję uległej, druga zaś, dominującej, żądającej i karzącej. Jest to sposób dozwolonego stosowania przemocy, który jednak nie jest stanem normalnym.

Innym rodzajem parafilii jest fetyszyzm czyli stan pożądania wywołany częściami ciała jak stopy, dłonie, piersi, pośladki czy nawet elementami samej bielizny. Wywołanie podniecenia w skutek tych części ciała czy częściami garderoby to zaburzenie, które wykazuje wiele osób i jest to nieco lżejsza, nikogo niekrzywdząca odmiana dysfunkcji seksualnej. Wywołanie podniecenia w skutek dotyku konkretnej części ciała, jeżeli jest to część stosunku seksualnego, może być delikatnym zboczeniem, natomiast nie poważnym zaburzeniem wymagającym leczenia.

Dysfunkcje seksualne
Oceń ten post
Previous «
Next »