December 8, 2022

Inwestowanie w nieruchomości – czy warto?

  • By inetlogic.pl
  • 5 lipca 2020
  • Comments Off

Mimo że ceny mieszkań za metr kwadratowy w największych miastach kraju wciąż rosną – osób chcących je kupić wciąż jest bardzo wiele. Między innymi dlatego inwestowanie w nieruchomości jest jednym z najpopularniejszych pomysłów na lokowanie środków pieniężnych. Dlaczego?

Różne przeznaczenia mieszkań i domów

Rynek nieruchomości jest bardzo elastyczny i potrzebuje rozmaitych rodzajów inwestycji. Decydując się na zakup mieszkania lub domu, można go wynająć bądź sprzedać, a także “pobawić się” w rozdzielenie nieruchomości na mniejsze lokale w tych samych celach co powyżej.

W przypadku wynajmu, możliwy jest nawet zakup nieruchomości na kredyt o dobrych warunkach: zamysł jest taki, by comiesięczna rata “spłacała się sama”. Dzięki środkom wpłacanym przez najemcę, można opłacić kredyt i jednocześnie bez własnego wkładu stawać się powoli pełnoprawnym właścicielem lokalu, który można później zostawić dla kogoś lub sprzedać. Jednak chcąc rozpocząć tego typu działalność, trzeba dobrze zabezpieczyć się przed oszustami: niestety, niektórzy nie planują w ogóle płacić za wynajem, jednocześnie nie opuszczając lokalu. Częściowym zabezpieczeniem w takiej sytuacji jest umowa najmu okazjonalnego, w której najemca musi zadeklarować dla siebie lokal zastępczy w razie konieczności wyprowadzki z naszego mieszkania.

Jeśli zastanawiasz się, w co zainwestować pieniądze i masz nieco wolnego czasu (a także środków) – możesz kupić nieruchomość i… odsprzedać ją drożej. Wiele osób zajmujących się tego typu działalnością odkupuje mieszkania czy domy na licytacjach komorniczych lub od właścicieli prywatnych, którzy chcą pozbyć się lokalu za niewielkie pieniądze. Następnie, kupujący remontuje je i sprzedaje za większe pieniądze. To opcja dla osób, które mają wiadomość, że na zwrot z inwestycji trzeba poczekać: nikt nie decyduje się na zakup mieszkania czy domu “od ręki”.

Nie tylko długoterminowy wynajem czy sprzedaż

Wspomniany wyżej podział lokum na mniejsze fragmenty można wykorzystać właściwie trojako: aby wynająć lokale osobom prywatnym na dłużej, by je sprzedać lub zająć się najmem krótkoterminowym. Ostatnie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dobrze w miejscach, które są atrakcyjne dla turystów: dużych miastach czy górskich lub nadmorskich okolicach.

To bardzo intratne rozwiązanie, jednak warto mieć na względzie, że sezon turystyczny (szczególnie nad morzem) nie trwa cały rok. Choć zdarzają się odwiedzający, którzy przyjeżdżają w niskim sezonie – znakomita większość turystów podróżuje latem. To oznacza konieczność zapewnienia sobie środków do życia w pozostałe miesiące roku w inny sposób niż najem.

Previous «
Next »