February 28, 2020

Jak wytwarzane jest wino

  • By inetlogic.pl
  • 29 grudnia 2017
  • Comments Off
Jak wytwarzane jest wino

Wino od zawsze było niezwykle popularnym trunkiem posiadającym wiele pozytywnych czynników dla zdrowia. Jednak warto się przyjrzeć wspaniałemu procesowi winifikacji czyli w skrócie – jak powstaje wino. Dokładnego sposobu opisać się nie da ponieważ wszystko zależy od producenta wina. Każda odmiana wina jest tworzona na swój sposób według tradycji czy uwarunkowań.

 

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wina gronowe to sposób przygotowania jest mniej więcej taki: sam początek to przygotowanie moszczu. Do tego kroku wyciska się sok z winogron na odpowiednich i przystosowanych do tego prasach. Kolejnym krokiem jest fermentacja. Przeprowadza się ją na wiele różnorakich sposobów. Niekiedy możemy pozwolić na fermentację samorzutną przechodzącą w temperaturze otoczenia. Jednak w innych przypadkach temperatura jest bardzo szczegółowo i detalicznie kontrolowana wraz ze składem drożdży. W zależności od lokalizacji jest wiele na to sposobów. Niektóre kraje robią fermentację w specjalistycznych otwartych drewnianych kadziach, a inne kraje stosują przykładowo zamknięte stalowe kadzie. Fermentacja jest procesem dość długim ponieważ może trwać nawet kilka tygodni. Możemy ją doprowadzić do końca lub przerwać w określonym momencie. Otrzymana mieszanina z fermentacji poddawana jest najzwyklejszej filtracji. Biorąc pod uwagę wina białe, filtracja zostaje przeprowadzona kilkakrotnie. W winach przeznaczonych głównie dla koneserów nie stosuje się filtrowania lecz przeprowadza się klarowanie wina poprzez bardzo wolny proces samorzutnego opadania osadu oraz zebranie klarownej cieczy znad osadu. Następny krok to dojrzewanie.

 

Opiera się ono na przechowaniu wina w najlepszych dla niego warunkach. Początkowy etap trwa od pół roku do 3 lat, a w nim wino leży najczęściej w dębowych ewentualnie w metalowych beczkach. Kolejno wino przelewane jest do butelek. W nich wino może jeszcze dojrzewać przed wiele, wiele lat. Wino jest wspaniałym trunkiem i powinniśmy podchodzić do niego z umiarem i rozwagą, a poprzez to niezwykle wzmocnimy nasz organizm.

Jak wytwarzane jest wino
5 (100%) 1 vote
Previous «
Next »