August 12, 2022

Jakie buty do biegania warto wybierać?

  • By inetlogic.pl
  • 28 lipca 2020
  • Comments Off

Najważniejszym elementem stroju każdego biegacza są buty. Dopasowane do stopy pozwalają zapewnić komfort podczas treningów oraz ograniczyć urazy, obtarcia.

Wybierając obuwie do biegania niezbędne jest określenie podłoża na jakim zamierzamy trenować. Do biegania po twardych nawierzchniach jak beton czy kostka brukowa trzeba wybierać buty posiadające zarówno większą stabilizację stopy, jak też oferujące większą amortyzację. Natomiast jeżeli treningi mają być realizowane przede wszystkim po nierównym terenie, nieutwardzonych ścieżkach w lasach czy parkach wówczas warto postawić na obuwie posiadające mocno wyprofilowaną podeszwę. Wówczas zwiększymy przyczepność obuwia na nierównościach oraz podłożu o różnym nachyleniu.

 

Buty dopasowane do cech biegacza

Nie bez znaczenia jest kształt stopy czy waga biegacza przy wybieraniu obuwia sportowego. Warto postawić na Buty do biegania, które są dopasowane do stopy neutralnej. W ten sposób można ograniczyć negatywne efekty biegania. Natomiast jeśli chodzi o wagę to trzeba brać pod uwagę nacisk stopy na podłoże. Im większa waga, tym buty powinny mieć znacznie większą amortyzację. Odzież sportowa, mając buty do biegania, również jest bardzo potrzebna.

 

Jak idealnie dopasować obuwie?

Warto decydować się na zakup obuwia przestrzegając pewnych zasad:

– lepiej mierzyć buty w skarpetkach, które są podobne do tych używanych podczas treningów

– warto kupować buty po południu, gdy nogi mogą być nabrzmiałe po całym dniu

– mierzenie stopy warto realizować wieczorem

– w tubach najdłuższy palec powinien mieć pełną swobodę ruchów.

 

Wybierając obuwie do biegania trzeba brać pod uwagę, że ma ono zapewnić zarówno wygodę poruszania się, ale również ograniczyć urazy. Bieganie jest dyscypliną, która może bardzo negatywnie w dłuższym okresie czasu wpływać na stawy. Dotyczy to szczególnie osób intensywnie uprawiających ten sport. Jednak między innymi odpowiednio dopasowane obuwie pozwala ograniczyć negatywne efekty intensywnych treningów. Warto postawić na buty, które bardzo dobrze trzymają. Pięta w obuwiu powinna zawsze znajdować się w odpowiednim miejscu po ruchu stopy. Dodatkowo noga nie powinna ocierać się o buty podczas biegania, co może negatywnie wpływać na ścięgna. Powstawać mogą, także trudne w gojeniu się rany, co oczywiście będzie ograniczało możliwości trenowania.

 

Sprawdź ofertę: Obuwie sportowe męskie – Mmsport.pl oraz Obuwie sportowe damskie – Mmsport.pl

 

Previous «
Next »