June 25, 2021

Moduły optyczne i ich rodzaje

  • By inetlogic.pl
  • 2 stycznia 2020
  • Comments Off

Moduły optyczne to stosunkowo nieskomplikowane urządzenia, których zasadniczym zadaniem jest pełnienie funkcji konwertera gigabitowego interfejsu pomiędzy informacją płynącą w dwóch różnych rodzajach mediów – światłowodowym i elektrycznym. Dzięki takim urządzeniom możliwe jest więc budowanie sieci internetowych za pośrednictwem różnego rodzaju światłowodów. Moduły takie łączą światłowód z płytą główną podłączonego do niego urządzenia, jakim może być na przykład serwer, switcher, czy router.

 

Moduły optyczne GBIC – dawniej stosowane rozwiązanie

Moduły tego rodzaju stosowane były (a w niektórych urządzeniach są stosowane nadal) do łączenia urządzeń z internetem, a więc budowania sieci komputerowych. Moduły optyczne GBIC oparte są na standardach Ethernet – standardach rozwiązań stosowanych w sieciach lokalnych, z których nie wszystkie używane są do dziś. Moduły takie mogą służyć do połączenia z siecią dowolne go urządzenia. Istnieje wiele rodzajów takich modułów, które współpracują z różnymi rodzajami przewodów światłowodowych. Konwertery SX stosowane są dla światłowodów wielomodowych. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, które jednak ma swoje wady w postaci zniekształceń informacji i ograniczonego zasięgu – najczęściej do niewiele powyżej pięciuset metrów. Konwertery innego rodzaju używane są dla obsługi światłowodów jednomodowych – znacznie droższych i niezawodnych. Transceivery tego rodzaju powoli wychodzą z użycia, co związane jest z pojawieniem się modułów SFP.

 

Moduły optyczne SFP i ich zastosowanie

Konwertery SFP różnią się od opisanych wcześniej przede wszystkim wielkością. Są to urządzenia – w porównaniu z modułami GBIC – bardzo kompaktowe i możliwe umieszczenie znacznie większej ich liczby na brzegu danego urządzenia. Moduły optyczne tego rodzaju działają na bardzo uniwersalnym standardzie SFP, który jest kompatybilny z prawie wszystkimi współcześnie używanymi standardami ethernetowymi, a przede wszystkim z najpowszechniej wykorzystywanymi, jak Gigabit Ethernet, SONET i Fibre Channel. Tak samo jak w przypadku wcześniejszych, wyróżnia się tu moduły jedno i wielomodowe.

 

Previous «
Next »