November 27, 2021

Napoje bogów

  • By inetlogic.pl
  • 28 lutego 2020
  • Comments Off

O kawie i herbacie powiedziano i napisano już wiele. Oba napoje mają swoich zwolenników i zaciekłych przeciwników. Może właśnie dlatego ciągle prowadzone są badania nad wpływem tych napojów na nasze zdrowie. Można by pomyśleć, że  w Polsce, jeden i drugi jest równie popularny. Jednak okazuje się, że Polska znajduje się na trzecim miejscu, jeśli chodzi o spożycie herbaty wśród europejskich państw. Od Polaków więcej herbaty piją tylko Irlandczycy i Brytyjczycy.

Herbata, oprócz walorów smakowych, ma wiele właściwości zdrowotnych. Najczęściej mówi się o tym, że zawiera katechiny, czyli flawonoidy, które powstrzymują działanie wolnych rodników. Z wypowiedzi dermatologów oraz kosmetologów można wywnioskować przekonanie, że herbata, a raczej składniki w niej zawarte, poprawiają kondycję skóry oraz spowalniają procesy starzenia się. Obecność katechin sprawia, że herbata wspomaga ochronę przed zawałem serca oraz przed miażdżycą. Wpływa także na obniżenie poziomu cholesterolu.

Na początku jednak napój ten ceniony był za smak i aromat. Tutaj należy pamiętać, że w herbacie również znajduje się kofeina, która działa pobudzająco. W mocnej herbacie znajdziemy również taninę, która pomaga przy zatruciach metalami ciężkimi i w przypadku zatrucia alkoholowego. Niestety niekorzystnym działaniem taniny jest blokowanie wchłaniania żelaza z jedzenia. Kiedy mówimy jednak o działaniu pobudzającym napoju częściej myślimy o kawie. To kawa najczęściej jest pita jako poranny napój, który ma sprawić, że będziemy gotowi stawić czoła codziennym wyzwaniom.

Należy pamiętać również, że kawa ma wiele innych cennych właściwości. Choćby takie, iż kofeina, teofilina i teobromina zawarte w kawie poprawiają koncentrację i pamięć, co faktycznie może przydawać się zaraz po przebudzeniu. Jednak jak pokazują badania, kawy nie powinno się pić zaraz po przebudzeniu. Ma to związek z poziomem kortyzolu, czyli hormonu stresu. Spożywając zarówno kawę, jak i herbatę należy pamiętać, że wszystko należy przyjmować w optymalnych dawkach i nie można przesadzić ani z jednym, ani z drugim napojem.

Previous «
Next »