September 30, 2022

Odżywki białkowe – fakty i mity

  • By inetlogic.pl
  • 9 lipca 2021
  • Comments Off

Wszechobecnie panująca opinia, że odżywki białkowe są niezdrowe, niszczą nerki i mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka jest mocno przereklamowana. Jest to normalny składnik diety, który może być bez problemu stosowany przez każdego człowieka. Ale jak z wszystkim, jeśli ktoś za bardzo przesadza, to może odbić się to na jego zdrowiu – przecież nawet wodą można się zatruć..

Przeznaczenie, rodzaje, zalety, wady

Odżywki białkowe stanowią jeden z najbardziej popularnych suplementów diety obecnych w każdym sklepie o podobnej tematyce. Są stosowane najczęściej przez sportowców w celu utrzymania bądź zwiększenia masy swoich mięśni. W zależności od danej osoby, płci i aktywności fizycznej podaż białka będzie się różnić – to też jego dawkowanie musi być indywidualnie ustalone. Najbardziej popularna wartość to ta opiewająca o ok 1,5g/1kg masy ciała.

Sprawdź: https://wxnlabs.com/k/odzywki-bialkowe/

Na rynku występuje wiele rodzajów odżywek białkowych, a do tych kupowanych najczęściej należą koncentraty(WPC), izolaty(WPI) i hydrolizaty(WPH). Różnią się one procentową ilością białka w swoim składzie i sposobem ich produkcji. Najwyższą ilość posiadają hydrolizaty, a najniższą koncentraty. Izolaty znajdują się w środku stawki; są chyba najczęściej wybieraną postacią łączącą w sobie korzystny stosunek ceny do jakości.

Odżywki białkowe oprócz tego, że dostarczają do diety człowieka białko niezbędne w budowaniu mięśni, to jeszcze ułatwiają spalanie tłuszczu, czy też dostarczają szereg witamin i mikroelementów. Ich bezapelacyjną zaletą jest wygoda i łatwość stosowania co bardzo przyciąga odbiorców.

Jedyną wadą jaka jest obecna w tym produkcie to nietolerancja laktozy występująca u części społeczeństwa. Stąd koncentraty nie są polecane dla takich osób. Wtedy lepiej wybrać wysokiej jakości hydrolizaty i problem powinien zniknąć w mgnieniu oka.

Podsumowanie

Odżywki białkowe mogą stanowić stały składnik diety każdego człowieka. Jednak powinny być stosowane jako dodatek do posiłków, a nie zamiennik. Przy wyborze odpowiedniej dla siebie odżywki białkowej najlepiej wybrać sprawdzonego producenta obecnego na rynku od lat. Wtedy każdy będzie miał pewność o tym, że jego produkt będzie sprawdzony.

Previous «
Next »