Co to jest OPEC? Jest to organizacja rządowa, zrzeszająca 14 krajów, które zajmują się wydobywaniem ropy naftowej. Powstała w 1960 roku w Bagdadzie. Do jej zadań należy ustalanie jednolitej polityki produkcji oraz sprzedaży ropy naftowej. Organizacja ta określa limity wydobywania ropy naftowej oraz ceny.
Kraje należące do tej organizacji, kontrolują około 70% światowych zasobów tego złoża. A produkcja sięga 40% OPEC.
Do zadań OPEC należy dbanie o interesy krajów członkowskich, zajmuje się także koordynowaniem polityki rynku naftowego na świecie, zapewnieniem stabilności. Ponad to, organizacja ta przeprowadza badania w zakresie przemysłu rafineryjnego oraz z zakresu wykorzystania energii.
Do OPEC należy 14 państw (dane z maja 2017 roku). Do krajów założycielskich należy m.in. Iran, Irak, Kuwejt, Wenezuela oraz Arabia Saudyjska. W 2017 roku dołączyła także Gwinea Równikowa.
Od 80 lat XX wieku, na spotkaniach jako obserwatorzy pojawiają się reprezentanci Meksyku, Egiptu, Norwegii, Omanu i Rosji.
Dwa razy w roku odbywają się spotkania delegatur państw członkowskich. Konferencja OPEC to naczelny organ Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową. Główna siedziba OPEC znajduje się w Wiedniu, od 1965 roku.
Nadrzędnymi celami organizacji OPEC jest:
– dbanie o interesu krajów członkowskich
-kontrolowanie poziomu wydobycia i cen ropy
-Kontrola ogólna rynku ropy naftowej
Wpływ na światowy rynek, OPEC miał na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Wtedy OPEC przyczynił się do światowego kryzysu naftowego, poprzez nałożenie sankcji na Stany Zjednoczone w 1973 roku, w związku z wojną izraelsko-arabską.
Drugi duży kryzys został wywołany przez OPEC w latach 1979-1982. W następnych latach, z kolei kryzysy zmalały, ponieważ państwa wysoko rozwinięte postawiły na wzmocnienie własnych zasobów energetycznych, a także na poszukiwanie nowych złóż i alternatywnych źródeł energii.