June 7, 2020

Parafilie- zaburzenia psychiczne na tle seksualnym

  • By inetlogic.pl
  • 3 lipca 2018
  • Comments Off
Parafilie- zaburzenia psychiczne na tle seksualnym

Zdrowie psychiczne to nie tylko oznaki widoczne na pierwszy rzut oka, ale też skrywane wewnątrz nietypowe zainteresowania i sposoby pobudzenia seksualnego. Parafilie  to zaburzenia, które dotyczą tylko sfery seksualnej, ale które podłoże mają właśnie w psychice. Do popularnych zaburzeń wchodzących w ich skład należy BDSM, fetyszyzm, ekshibicjonizm, masochizm na tle seksualnym, fetyszyzm transwestycyjny czy podglądactwo. Czym się  charakteryzują?

BDSM i fetyszyzm

W zasadzie obie te parafilie związane są z wykorzystywaniem gadżetów, oczywiście charakteryzujących się różnymi cechami, ponieważ są takie, będące tylko ubraniami ale też i takie, które przypominają niebezpieczne narzędzia tortur. BDSM to rodzaj zaburzenia, które charakteryzuje się sposobem preferencji partnera co do dominowania lub uległości podczas stosunku. Traktowanie jednostki jako osoby podrzędnej jest ważnym elementem tego rodzaju zaburzenia seksualnego, bo przejawia sie pobudzeniem seksualnym w trakcie karania, kneblowania czy wiązania drugiej osoby, a niekiedy nawet podczas samego wyobrażania sobie samej tej czynności. Niektóre pary, które uzgadniają wcześniej taki model stosunku, czy zabawy, stosują gry oparte na dominacji nawet każdego dnia podczas codziennych, prozaicznych sytuacji. Gadżety, które są często wykorzystywane w ramach tego zaburzenia psychicznego to knebel, bat, pasek do spodni, sznur, opaski na oczy i wiele innych.

Innym zaburzeniem, w którym znaczenie odgrywają przedmioty, a właściwie ubrania, to fetysz. W dużej mierze jest to wykazywanie podniecenia w związku z elementami ciała, stopą, kolanem, piersią, barkiem czy uchem, ale też bardzo często fetyszyści wykazują podniecenie w na myśl czy podczas trzymania samego elementu bielizny czy garderoby. Wiele osób z zaawansowanym zaburzeniem opierającym się na tego typu fetyszu poszukuje  w sieci zużytych elementów ubioru, co jest bardzo niepokojącym działaniem. Inną odmianą fetyszyzmu jest sposób przebierania się za osoby o przeciwnej płci, czyli fetyszyzm transwestycyjny.

Parafilie- zaburzenia psychiczne na tle seksualnym
Oceń ten post
Previous «
Next »