June 7, 2020

Psychika człowieka zależna od aspektów fizycznych

  • By inetlogic.pl
  • 3 stycznia 2017
  • Comments Off
Psychika człowieka zależna od aspektów fizycznych

Człowiek to istota, która ma bardzo duży wpływ zarówno na swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Prawdą jest, że wiele chorób, które ujawniają się w naszym organizmie, można łatwo zwalczyć we wczesnym etapie, niemniej jednak, jeżeli nie przeprowadzimy odpowiedniej diagnostyki, czyli badań, możemy długo żyć bez świadomości o chorobie. Podobnie jest ze zdrowiem psychicznym, które jednak można utrzymywać w dobrej  kondycji poprzez odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczną czy podejście do życia. Na co warto zwrócić uwagę aby zachować zdrową psychikę do późnych lat starości?

30 minut dziennie w trosce o zdrowie psychiczne

Aktywność fizyczna, nawet lekka, może nie tylko przyspieszyć metabolizm, ale również wyprodukować endorfiny, które wprawią nas w dobry nastrój, co świetnie wpłynie na naszą psychikę. Bieganie, rower, pływanie czy spacer uprawiane regularnie przez 30 minut dziennie wpłyną sprawność intelektualną oraz na koncentrację. Endorfiny to inaczej hormony szczęścia, a nic nie wpływa tak dobrze na kondycje psychiczną jak właśnie poczucie szczęścia, zadowolenia i radości.

Jedzenie

Oprócz wartości odżywczych niezbędnych do życia, jedzenie ma również inne ważne dla organizmu, również dla psychiki, składniki. Między innymi orzechy wpływają na zapamiętywanie i poprawiają koncentrację, natomiast witaminy wpływają na zdrowie ciała, za co za tym idzie, również stan zdrowia psychicznego. Ponadto, nie bez wpływu na stan psychiczny jest też sposób, w jaki spożywamy posiłek. Jedzenie w biegu, szczególnie małowartościowych produktów, podanych w nieatrakcyjny sposób sprawia, że jedzenie, które również powinno być przyjemnością, wcale w taki sposób na nas nie wpływa, nie przynosi radości, a wprawia w zły nastrój.

Psychika jest nierozerwalnie związana z całym ciałem człowieka, tak więc to jak jemy, co  robimy i w jaki sposób podchodzimy do pracy i życia codziennego, może wprawiać nas we frustracje i być źródłem depresji i innych negatywnych stanów.

Psychika człowieka zależna od aspektów fizycznych
5 (100%) 1 vote
Next »