June 24, 2021

Rodzaje i dobór opon samochodowych

  • By inetlogic.pl
  • 14 stycznia 2020
  • Comments Off

Opony to bardzo ważny element każdego samochodu. Od ich stanu oraz rodzaju zależne jest utrzymanie przyczepności, jak również zapewnienie bezpieczeństwa podczas poruszania się po różnego rodzaju nawierzchni. Obowiązkiem każdego kierowcy jest systematyczne przeglądanie stanu ogumienia, jak również regularna ich wymiana. Wśród wszystkich produktów dostępnych na motoryzacyjnym rynku, można wyróżnić dwa rodzaje opon. Są nimi:

– opony zimowe,

– opony letnie.

Czym są wyżej wymienione produkty? Czym się różnią? Jak dobrać odpowiednie opony?

Opony letnie to artykuły, które wykorzystywane są podczas jazdy w wyższych temperaturach. Zapewniają one przyczepność na suchych, piaskowych i mało śliskich powierzchniach.  Ich kontraktacja i materiał wykonania zapewnia trwałość nawet podczas nagrzania się i występowania wysokich temperatur. Opony letnie posiadają stosunkowy niewielki bieżnik, który zapewnia optymalną styczność z powierzchnią, po której porusza się pojazd. Opony te posiadają również mniejszy opór toczenia się, są ciche i mniej wyczuwalne.

Opony zimowe, to ogumienie, które powinno być stosowane podczas, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Produkt ten posiada kilka znaczących różnic w stosunku do ogumienia letniego, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie go w ciężkich i niekorzystnych warunkach okresu zimowego. Jakie cechy charakterystyczne posiadają opony zimowe?

Gumy przeznaczone do jazdy w niskich temperaturach posiadają przede wszystkim wysoki, wyraźnie zaznaczony bieżnik. To od jego stanu i wielkości, najczęściej uzależniona jest przyczepność samochodu na drogi. Ponadto koła te wykonane są z innego rodzaju gumy, która podczas niskich temperatur nie traci swoich właściwości, jak również nie zmienia nadanego kształtu.

Jak dobrać odpowiednie opony?

Dobór opon letnich i zimowych, to dla niektórych kierowców nie lada problem. Aby uporać się z tym wyzwaniem, należy przede wszystkim określić cel i przeznaczenie pojazdu, ilość pokonywanych kilometrów, a także trasy, po których poruszać będzie się auto. Kolejnymi czynnikami są: rodzaj samochodu, możliwości finansowe, opinie i oceny innych użytkowników czy własne przekonania i zdobyta wiedza.

Previous «
Next »