September 24, 2021

Taśmy ostrzegawcze

  • By inetlogic.pl
  • 17 marca 2021
  • Comments Off

Zakładając jakąkolwiek instalację czy rurociąg, który będzie znajdować się pod ziemią – musimy go odpowiednio oznakować. I chodzi nie tylko o oznakowanie na powierzchni. Po ułożeniu instalacji i wstępnym przykryciem jej pierwszą warstwą ziemi – rozciągamy taśmę ostrzegawczą. Taśma taka informuje potencjalnego operatora koparki o zbliżeniu się do instalacji.

Sprawdź: Taśmy ostrzegawcze z wkładką metalową – PTS Rabka

Owszem – jeżeli mamy do dyspozycji szczegółowy plan terenu z uwzględnieniem wcześniejszych inwestycji – wówczas jesteśmy zorientowani w tym, co kryje się pod powierzchnią. Ale po pierwsze – instalacje, które zostały położone kilka dziesiątak lat wcześniej nie koniecznie mogą być uwzględnione w planach. Po drugie – może ktoś o tym zapomniał. Taśmy ostrzegawcze mają różne kolory, w zależności od tego co ubezpieczają. Żółta – gaz, niebieska – woda, czerwona – prąd, pomarańczowa – światłowód, brązowa – kanalizacja. Ale został wynaleziony jeszcze dodatkowy system ostrzegawczy. Do taśm dodano wkładkę metalową. Taśma ostrzegawcza z wkładką metalową sygnalizuje na powierzchni swoje istnienie. Odpowiedni czujnik do wykrywania taśm z wkładką metalową zlokalizuje ciąg. Jest to niesamowite ułatwienie.

 

Przed przystąpieniem do prac ziemnych orientujemy się co kryje się pod powierzchnią. Zerwanie jakiejkolwiek instalacji podziemnej obfituje w szereg nieprzyjemnych skutków. Odbiorcy zostaną pozbawieni emisji, uszkodzona instalacja musi być naprawiona, teren zostaje skażony, może również wystąpić porażenie prądem. Wszelkie zabezpieczenia i akcje ostrzegawcze są jak najbardziej na miejscu. Taśma ostrzegawcza z wkładką metalową szalenie ułatwia wszelkie prace ziemne. Wszyscy na tym skorzystają. Nie należy zatem lekceważyć zakładania takich taśm. Wiąże się to jak najbardziej z przestrzeganiem przepisów bhp. Wszelkich zabezpieczeń – nigdy dość!

 

Previous «
Next »