December 8, 2022

Trading z teorią Fibonacciego

  • By inetlogic.pl
  • 13 listopada 2021
  • Comments Off

Teoria Fibonacciego jest teorią matematyczną, która opiera się na konkretnym ciągu liczb i określeniu między nimi ciekawych zależności. Została wynaleziona przez Włocha – Leonardo Fibonacciego setki lat temu. Lecz do dziś z powodzeniem wykorzystywana jest w różnych dziedzinach życia. Opiera się ona o ciąg liczb rozpoczynający się od 1. Mówi, że każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich. I tak; 1,1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89 itd… Zauważył, że w tym zestawieniu podzielenie obu liczb stojących obok siebie zawsze ta magiczną liczbę 1,618 będąca dużym phi. Co to daje?

 

Trading z teorią Fibonacciego

Dało to odzwierciedlenie znalezienia złotego środka, które zawsze będzie towarzyszyć w wielu elementach życia – zarówno w naturze podczas muszli, która swoją drogą jest ikoną teorii Fibonacciego. Każda kolejna komora jest większa od poprzedniej o jej wielkość. Bierze odzwierciedlenie również w sztuce – obraz Mona Lisa został stworzony wraz z podstawami Fibonacciego. Lecz jak to się ma w tradingu na giełdzie?

 

Biorąc pod uwagę ciąg liczb można stworzyć rosnące proporcje, która są liczbami 23,6%, 38,2%, 50%, 61,8% będący złotą proporcją. Te procentowe wartości można użyć do mierzenia zasięgów akcji obecnych na wykresie statystycznym przeprowadzając dogłębną jego analizę. Wartości poza 100% pozwalają na określenie końca danego piku i możliwość spadku wartości akcji. Spróbowano przełożyć ,,siatkę Fibonacciego” na wykres i zauważono, że po naniesieniu poziomych linii wokół tych wartości liczbowych faktycznie miały miejsce skoki cen akcji. Dzięki temu trader wiedział mniej więcej w których wartościach kupować akcje, a następnie w ostatniej chwili sprzedawał je z największym zyskiem.

 

Jednak trader nigdy nie miał pewności co do ilości poziomów; ciężko było przewidzieć wokół, której wartości rynek przestanie być już tak atrakcyjny. Wokół jednej z nich mógł zajść już spadek cen akcji, a trader wtedy nie zarobi, a straci pieniądze. Dlatego analiza wykresów z użyciem Teorii Fibonacciego znalazła zastosowanie głównie jako dodatek do swoich własnych analiz, przemyśleń i przeczucia.

 

Podsumowanie

Teoria Fibonacciego jest bez dwóch zdań przydatna w analizie wykresów na giełdzie i pomaga w oznaczeniu zasięgów ostatniego impulsu zwyżkowego. Jednak powinno brać się pod uwagę cały trend, przeszłość, a przy różnych dobrach stabilność akcji. Gdy jest nimi waluta na forexie nigdy nie wiadomo – historia znała już nie raz solidne, nieprzewidywalne spadki, a lubi się ona powtarzać.

Previous «
Next »