December 8, 2022

Układ wydechowy – muzyka dla uszu

  • By inetlogic.pl
  • 5 września 2021
  • Comments Off

Układ wydechowy każdego samochodu stanowi jeden z najważniejszych elementów jego budowy wewnętrznej pozwalający na zapewnienie prawidłowej i komfortowej jazdy swojego samochodu. Do jego dodatkowych funkcji, którymi się cechuje należy zapewnienie prawidłowej pracy silnika oraz dbanie o przyrodę poprzez znaczną redukcję emisji szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla.

Układ wydechowy składa się między innymi z katalizatorów, tłumików, rur i kolektorów. Może nie jest on bardzo złożony w porównaniu z innymi układami samochodu, jednak pełni ważną rolę w synchronicznym korzystaniu i dopełnianiu się innych części. Oprócz wyżej wymienionych cech warto zwrócić także uwagę na głośność pracy silnika, którą może modyfikować. Odprowadzanie spalin jest równie ważne, a proces ten może być regulowany dzięki specjalnym sondom lub czujnikom znajdujących się na końcu konstrukcji. Dodatkowym ciekawym akcesorium jakie coraz częściej jest używane zwłaszcza w samochodach typu Diesel jest umieszczenie tam filtru cząsteczek stałych, który jeszcze bardziej zmniejsza emisję CO2.

Sprawdź: Części do samochodów ciężarowych – DAF, SCANIA, VOLVO – DBK Parts

Mechanizm działania

Z głowicy silnika wydobywają się gazy spalinowe o bardzo wysokiej temperaturze i równie wysokim ciśnieniu. Wypływ tych gazów może zachodzić właśnie dzięki układowi wydechowemu, a dźwięk z jakim spaliny będą się wydobywać jest uzależniony od wymiarów geometrycznych części składowych. Stąd można uzyskać najróżniejsze dźwięki, które są bardzo ciekawe i interesujące, a przede wszystkim przez wielu pożądane. Pozwala to na wyróżnienie swojego samochodu spośród innych wnosząc nowy element na jezdni.

Dodatkowo niektórzy chcą ograniczyć uciążliwy hałas do minimum, dlatego też do układu oddechowego można umieścić kolektory i tłumiki. Są one perfekcyjnie dopasowane do możliwości silnika aby współgrać z nim w idealny sposób.

Katalizator jest kolejnym elementem na który warto zwrócić uwagę. Istnieje on bowiem już od wielu wielu lat i stanowi główny element wszystkich silników. Katalizator powinien być wymieniany co ok 100 tysięcy kilometrów. Jego głównym zadaniem jest dbanie o środowisko. Jednak w momencie gdy nie będzie cyklicznie wymieniany jego skutek może być odwrotny dlatego tak ważna jest dbałość o niego i regularna wymiana.

 

Sportowa wersja układu wydechowego

W dzisiejszych czasach zmodyfikowane sportowe układy wydechowe cieszą się wielką popularnością. Projektanci podczas wykonywania przeróbek na życzenia klientów mogą modyfikować dźwięk samochodów dzięki czemu uzyskują bardziej sportową wersje swojego pojazdu. Należy to zrobić w sposób przemyślany i w razie zainteresowania udać się do fachowców, którzy wykonają modyfikację prawidłowo dbając o to, aby samochód nie stracił na mocy.

Previous «
Next »