April 7, 2020

Usg, zdjęcie rtg, tomografia czy rentgen?

  • By inetlogic.pl
  • 12 grudnia 2019
  • Comments Off
Usg, zdjęcie rtg, tomografia czy rentgen

Każde badanie diagnostyczne ma określone zadanie. Każdy parametr z wyników badań coś oznacza i dopiero w połączeniu z interpretacją innych parametrów oraz po analizie samopoczucia pacjenta, można powiedzieć więcej i spróbować stawiać diagnozę. Zawsze powinno się leczyć pacjenta, a nie tylko kartkę papieru z wynikami.

Leczenie pacjenta, a nie wyników

Wielu pacjentów jest zaniepokojonych, kiedy odbierają wyniki badań laboratoryjnych, a tam, wśród wielu poprawnych wyników, znajduje się kilka wyników z odchyleniami od podanych zaraz obok norm laboratoryjnych. Tymczasem te niewielkie odchylenia nie muszą tak naprawdę nic oznaczać – dlatego warto zostawić interpretację w rękach lekarza, który zna się na rzeczy i z pewnością zrobi co w jego mocy by postawić dobrą diagnozę.

Od leczenia jest lekarz

Częstym błędem popełnianym przez pacjentów jest sugerowanie lekarzom, jakie badania trzeba wykonać. Oczywiście dobrze, kiedy kobieta pamięta o okresowej cytologii albo skierowaniu na badanie piersi, jednak jeśli chodzi o specjalistyczne badania, lepiej zaufać lekarzowi – specjaliście. To on zdecydowanie lepiej orientuje się, czy potrzebne będzie usg, zdjęcie rtg, tomografia komputerowa czy też rezonans magnetyczny. Przy wielu podejrzeniach można zamienne wykonać tomograf lub rezonans, jednak jeśli lekarz sugeruje jedną z tych opcji – warto uwierzyć w jego doświadczenie.

Zalety tomografii komputerowej

Tomografia komputerowa jest często wybierana przez lekarzy różnej specjalności jako badanie mające dać odpowiedź na nurtujące pytania. Tomografia nie trwa długo, nie boli, nie ingeruje w organizm pacjenta inaczej niż promieniowaniem rentgenowskim oraz – jeśli jest taka potrzeba – kontrastem, który czasem daje objawy niepożądane. U zdecydowanej większości ludzi tomografia odbywa się bez żadnych problemów, a wnosi ogromną wartość w diagnostykę. Strach przed promieniowaniem nie powinien zwyciężać nad zdrowym rozsądkiem. Warto dać się poprowadzić lekarzowi, który najlepiej dobierze diagnostykę oraz leczenie.

Usg, zdjęcie rtg, tomografia czy rentgen?
5 (100%) 1 vote
Previous «
Next »